Integrarea în Zona Unică de Plăți: Seminarii pentru băncile din Republica Moldova

05 Mai 2025

 

 

Asociația Băncilor din Moldova, cu suportul Institutului Bancar Român și al Asociației Române a Băncilor, a organizat în zilele de 14 aprilie și 5 mai 2025 două ediții ale seminarului „Zona Unică de Plăţi în Euro SEPA şi cadrul de reglementare european în domeniul plăţilor”.

 

În cadrul seminariilor reprezentanții băncilor din Moldova au avut ocazia să exploreze:

• Mecanismele SEPA – Structura și funcționarea sistemului de plăți, inclusiv avantajele utilizării acestuia.

• Cadrul legislativ – Implementarea Directivei (UE) 2015/2366 (PSD2) și reglementările relevante pentru sistemul de plăți european.

• Aspecte practice – Procedurile de conformitate, interoperabilitatea sistemelor și măsurile necesare pentru integrarea eficientă.

 

Participarea la seminarii a oferit băncilor din Moldova oportunitatea de a beneficia de experiența României în procesul de aderare la SEPA, contribuind astfel la optimizarea proceselor interne, la consolidarea conformității și la valorificarea noilor oportunități din spațiul financiar european.

 

Seminariile au fost susținute de către Luminița Șoitu, șef al Departamentului Administrarea Schemelor în cadrul Asociației Române a Băncilor, coordonatoare a Comisiei SEPA și a grupurilor de lucru privind schemele de plăți, Directiva (UE) 2015/2366 (PSD2), standardele SEPA, precum și președintă a Comisiilor de Decontări și Operațiuni în Lei și SEPA.

 

 

 

 

 

 

Alte articole

Un nou pas important spre integrarea financiară europeană – Asociaţia Băncilor din Moldova a depus primele dosare de aderare la SEPA

În data de 17 aprilie 2025, Asociația Băncilor din Moldova (ABM), în calitate de #NASO – Organizație Națională de Suport pentru Aderare (National Adherence Support Organisation), a depus primele dosare de aderare la Zona Unică în Plăți în Euro (SEPA) către #Consiliul #European al #Plăților (European Payments Council).


17 Apr 2025

Principiile și mentalitatea Agile: o perspectivă asupra inovației bancare

În perioada 7-8 mai 2025, ABM, în colaborare cu Casa de Formare din Luxemburg, a organizat seminarul online „The Agile Principles and Mindset" pentru profesioniștii din băncile moldovenești.


08 Mai 2025